Svíčky 6 (2009), reportáž

Už od počátku vypadala cesta do Rudy nad Moravou jako dobrá sranda. Z důvodů výluky vlak nejel a měla jet nahradní autobusová doprava. Představa, jak se odhadem 250 lidi cpe do jednoho autobusku mě připadala velice směsná.

29. – 30. 8. 2009, Šumperk
frikulín (Anežka, Garret, Máťa, Mori, Silp)
10. šifra / 16 šifer
30. místo / 51 týmů

Před hrou

Byl jsem opravdu zvědav, jak to dopadne. Skutečná situace pak až tak drsná nebyla. Buďto jelo vlakem méně týmů nebo byly ČD opravdu připraveny. Do Rudy dorážíme luxusně. Vedeme peleton od vlaku a od orgů jsme vítáni ovacemi a startovní obálkou. Děkujeme za pěkné přijetí.

1. šifra, Mřížka, 14:58 – 18:54 (3 hod. 56 min.)

nápověda: 17:20

Cestou na startPřed startem se rychle posilňuji v kiosku a už trháme startovní obálku a zíráme na písmenka a děrovaný papír. To nám vydrží asi tak 3 hodiny. Až po čtyřech hodinách, kdy už jsou na startů jen dva týmy (tedy my a jěště jeden tým), máme konečně řešení a vyrážíme vstříct osudu. Orgové nám přejí se škodolibým úsměvem šťastnou cestu. Cestou na druhou šifru ještě vtipkujeme, že máme další primát. Takhle dlouho jsme na první šifře ještě nikdy neseděli.

2. šifra, Lentilky, 19:20 – 20:55 (1 hod. 35 min.)

pořadí: 46.

Paranoidní prohlížení složení lentilek U brány z jabloní se k nám už z dálky hlásí další z orgů. Předává nám šifru a radostně nám oznamuje, že jsme opravdu poslední (tedy z těch, co nevzali na 1. šifře řešení). Jakéto překvapení! Máme však morální výhodu. Už budeme všechny jen předhánět. S lentilkymi, co jsme dostali, si chvili hrajeme, a pak se hodinu hádáme, co se stalo se všemi těmi růžovými. Jedna z teorií je, že je musel ten, co tohle šifru vymyslel všechny za trest sníst. Druhá, že je všechny dostane vítězný tým. Dokonce by to mohl být i závrečný úkol – sníst je všechny.

3. šifra, Odčítání, 21:30 – 23:37 (2 hod. 7 min.)

U kříže již nejsme poslední, ale předposlední. Spousta týmů tu jestě sedí. Tuším trhák. Po nadějném začátku ale končíme s tím, že na jedné straně jsou samá kladná a na druhé straně jsou samá záporná čísla v okenkách, a že to je jako taková ta doplňovací křížovka jako byla minule jedenáctka jen, že tu není společný sloupec. Fouká, je tma a není řešení. Zvedáme se a jdeme hledat nějaké jiné místo. Sejdeme na cestu a lup. Řešení je na světě a šifru dáváme skoro za pochodu. Moc pěkná šifra.

4. šifra, Pí(p), 0:15 – 0:33 (18 min.)

Pí se chvíli tváří jako čtyřhodinové hledání šifry z minulého roku. Pak se však Anežka s Garretem vynořují ze tmy a mávají šifrou. Šifru řešíme a běžíme dál. Tato šifra mě opět utvrdila, že si musím konečně to pí vytisknout na alespoň 50 míst. Domácí úkol: NEZAPONEŇ!!!

5. šifra, Hňůvka, 1:00 – 2:07 (1 hod. 7 min.)

Hodina matematiky u Božího těla U Božího těla je také plno. Že by zase něco drsného? Týmová práce a o hoďku později vyrážíme dále. Mnoho lidí necháváme za sebou. Cestou k neexistujícímu mostu na silnici potkáváme tým. Vypadá zmateně a přichází z úplně divného směru. Nejdříve se tomu jen směji. Za asi 5 hodin mi dochází, že to jsou už ti, co se vracejí od sjezdovky a jdou na devítku. Holt máme menší skluz.

6. šifra, komprese, 2:57 – 5:30 (2 hod. 33 min.)

nápověda: 4:57

Jde se nám dobře. Obloha se trhá. Jsou vidět hvězdy. U neexistujícího mostku kempíme v lese, kde by mělo být o něco tepleji, než dole. V okolí se povalují roje světlušek. Tyto pohledy jsou úžasné. Text analyzujeme, při analýze usínáme. Po asi dvou hodinách už neluští nikdo. Mé nové super ohřívátko na ruce nechce hřát – je mu zima. Po druhé hodině si voláme o nápovědu a netrvá dlouho a běžíme dále. Řešení bylo nasnadě, ale když má člověk zavřené oči, tak ho prostě nevidí. Zkuste si :-).

7. šifra, souhvězdí, cca 6:15 – 8:07 (cca 1 hod. 52 min.)

nápověda: 7:49

Rozednívá se. Dobíháme k avizovanému bytovému družstvu uprostřed lesů a bereme z kanónu šifru. Hvězdy jsou jasné hned. Dobu se chlámeme nad tím, kdo že toho nic moc neuveze nebo se plazí po lékárně. Poté přichází na přetřes panna a její exaktní věk 17 let. Ač to vypadá jednoduše, tak si musíme zavolat o naši třetí, nám nic neříkající nápovědu. Zoufalství plodí divné nápady a někdy i divná řešení a tak konečně někdo (myslím, že Mori) v ranní letargii nadhazuje semafor a je to. Ještě zbývá podotknout, že ta nápověda byla hodně dobrá, protože zněla: Se šifrou vám nejlépe poradí Jiří Suchý, Jiří Grossmann… a další hvězdy. Prostě hvězdy z divadla Semafor. To bych byl zvědav, koho tohle napadlo. Dobré.

8. šifra, braill, 8:38 – 8:58 (20 min.)

Dálnice k Braillovi Cestou na sjezdovku míjíme mrtvou poraženou srnku na žluté cestě. Chudák. To ji beztak porazil nějaký z týmů. Boj o čelo je krutý. Sjezdovku přecházíme a odbočujeme vyznačenou cestičkou dolů. Vycházíme z lesa a naskýtá se nám úchvatný obraz. Sjezdovka je asi 300 metrů vpravo. Z kopce a přes louku nádherná vyšlapaná cestička. Nikdy bych nevěřil, že 50 týmů před námi může vyšlapat takovou dálnici. Najít šifru pak už není problém. Jen zvolit tu správnou udusanou cestičku v trávě. Teplota se též skoková mění z 0° na 30°. Brailla máme na háku a běžíme dál.

9. šifra, historické události, 10:00 – 10:53 (53 min.)

K vodárně již podle zvyku jdeme po vyšlapané dálnici. Sluníme se a asi po 45 minutách nahazujeme batohy zase na záda. Zbývá asi hodina do konce. Už asi nevyhrajeme, ani turniket nevypadá nadějně. K němu bychom to ale mohli stihnout.

10. šifra, lodě, 11:20 – 11:58 (konec)

Frikulíni se zvolna plazí vstříc Turniketu Turniketovou šifru vybíráme na místě, kde by bylo cool luštit nějakou zásekovku a jdeme k velikému žlutému objektu na obzoru. Ke škole dorážíme za 5 minut 12. Celou ji musíme nejprve poctivě oběhnout. Poté volíme parádní heslo BLBINA, abychom slyšeli orgovské NE. Naděje byla mizivá, avšak za pokus to stálo. Jen by mě zajímalo, jak se asi museli cítit letošní vítězové, když heslo říkali oni :-).

Díky orgům za pěknou hru. Bylo to výborné!!! Jen ta první šifra, ale 4 hodiny… žádná míra. Děkuji celému týmu frikulín. Tak dobře jsem se již dlouho nezasmál.

Za frikulín tým sepsal Silp, fotky nafotil Garret