Velikonoce – Jeseníky (2009), cestopis

První z delších jesenických puťáků se odehrál o velikonocích roku 2009 (nepočítám-li památný přechod Králického Sněžníku z Těchonína do Vápenné na začátku tisícíletí).

11. – 13. 4. 2010, Mladějovice – Huzová – Rešovské vodopády – Rabštejn – Šumperk
Anežka, Fricco, Garret, Chalda

fotky od Chaldy

S Anežkou, Friccou a Chaldou jsme z Olomouce dojeli vlakem do Mladějovic na úpatí náhorní plošiny moravsko-slezského Tibetu – Nízkého Jeseníku. Prudkým stoupáním jsme se bukovými hvozdy vysápali na šestisetmetrovou Vysokou Roudnou a v pustých pláních už po zbytek putování zůstali. V Huzové jsme našli otevřenou hospodu s ochotným hostinským, který nám povyprávěl o místních podivnostech a na cestu daroval spisek o čarodějnicích a nezemských bytostech, jež se tu od nepaměti za nocí zjevují sedlákům v zavátých pláních.

Přespali jsme v ruinách vesnice na kraji starého lomu a přes Jiříkov a Křížov došli až k sovineckému hradu, před kterým jsme potkali první jarní poutníky – ostřílené trampské veterány. Po siestě v hradním příkopu nás čekala ještě dlouhá odpolední cesta k Rešovským vodopádům, kde jsme chtěli přespat. Jenže údolí bylo temné, chladné a nehostinné a nezbylo nám, než vylézt zpátky na pláně a utábořit se v suchém listí na kraji lesa u Tvrdkova.

Ráno jsme z hvozdu vyběhli za sluncem na pastviny. V dáli se bělaly zasněžené hřebeny Hrubého Jeseníku, ale tady dole už pomalu začínalo jaro. Bylo velikonoční pondělí, ale po vrbových proutcích jsme s Chaldou na náhorní planině pátrali už od včerejška marně. Štestí se na nás usmálo až pod vrcholem Špičáku, kde jsme konečně našli jeden zelenající se keř. Pomlázky jsme upletli na slunné mezi v Bedřichově u hájovny a čekali, jestli se objeví naše slečny, které po cestě záhadně zmizely. Nakonec jsme se šťastně shledali a pro koledu a Holbu si vylezli k horské chatě na Rabštejně.

Přes rozcestí Hvězda jsme ještě vystoupali na hlavní hřeben Jeseníků, abychom se rozloučili s odcházející zimou. Posledními zbytky sněhu jsme se probrodili pod Kamenným vrchem, známým to dějištěm čarodějnických sabatů a odpoledne se vydali na dlouhou cestu zpátky do nížiny, na nádraží do Šumperka.

Sepsal Garret

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.